"A veganizmus az állati eredetű termékek használatának mellőzése és az ehhez kapcsolódó filozófia, ami elutasítja az érezni képes állatok árucikk státuszát; amely megnyilvánul a táplálkozás, a szórakozás, a ruházkodás és a higiéniai termékek választásában is. "
https://hu.wikipedia.org/wiki/Veganizmus
A méhtartásról tudni kell, hogy a romló környezeti hatások mellett a méhészek úgy vigyáznak a méheikre, mint a kincsre. Etetik, itatják, gyógyítják őket, erős állapotban próbálják tartani a családot. Rendszeresen elveszik a mézet, de annyit, amivel nem élik fel a család jövőjét és serkentik a növekedést, hiszen pont a család fenntartása, erősítése a lényeg. Méhészek nélkül a méhek nem élnének túl 1-2 évet se, ami lássuk be a kipusztulásukhoz vezetne. Ennek legfőbb oka a varroa atka, amit a méhek nem képesek maguktól legyőzni.
A méhek tartása az egyetlen olyan állattartás ahol az állatot nem kizsákmányolják és a végén leölik, hanem ápolják és szaporítják.
Sokszor a vegánok nem teszik fel az alap kérdést, hogy a méz inkább állati vagy növényi eredetű élelmiszer?
A méz a növények nektárjából a méhek által előállított termék. A nektár a növények kiválasztási folyamatai során keletkezik, híg cukortartalmú oldat, amely a méheket és az egyéb megporzó rovarokat a virághoz csalogatja. A nektárt a méhek átalakítják, víztartalma egy részének elpárologtatásával besűrűsítik és mézzé érlelik.
A nektár, fő komponenseit tekintve lényegében vizes cukoroldat. Legnagyobbrészt fruktózt, glukózt és szacharózt tartalmaz, de megtalálhatók benne fehérjék, ásványi sók, savak és illóolajok is. A nektár cukorkoncentrációja 3 % (vízi jácint) és 80 % (selyemkóró) között változik. A nektárból előállított méz lényegében csökkentett víztartalmú nektár.
A méheknek igazából nincs is gyomruk, emésztőbelük van, ami a mézhólyag mögött helyezkedik el. Egy zárószerkezet különíti el a kettőt egymástól, ami megakadályozza, hogy az emésztőrendszerből bármi kijusson.
Végezetűl egy logikai csavar, miszerint a méz elutasítása és a méhészek megbéllyegzése a vegánok részéről azért meglepő, mert az általuk fogyasztott élelmiszerek 70% nem létezne méhek nélkül.